dogumdan-onceDAHA SAKİN VE HUZURLU BİR DOĞUM İÇİN…

1. Doğum korkunuzu yenerek pozitif olumlu düşünce biçimini benimseyin. Korkunun panzehiri bilgidir. Eğitimle bilinmeyenin getirdiği korkularınızı yenebilirsiniz. Endişelerinizle ilgili konuşmaktan ve bilgi talep etmekten çekinmeyin.

2. Doğumda iyi bir destek ekibi ve sistemi oluşturun. Sevdikleriniz elbette hep sizin iyiliğiniz için çalışacaklardır. Ama özellikle doğal doğum yolunda sizi destekleyebilecek pozitif kişileri seçin. Doğumda yanınızda olacak eş, akraba veya arkadaşlarınızın doğumunuzdaki rollerini önceden planlayın.

3. Rahat ve özgürce hareket edebileceğiniz bir doğum merkezi seçin. Doğal bir doğum için doğum ortamınızın sizi rahatlatacak eşya ve malzemelerle desteklenmesi önemlidir. Bunlar arasında sallanan sandalye, doğum topu, duş imkanı, bol bol yastık sayılabilir. Gerekirse kendi malzemelerinizi yanınızda götürün.

4. Daha rahat bir doğum için öğrendiğiniz tüm teknikleri mutlaka önceden çalışın. Beden ve nefes egzersizleri, derin gevşeme doğumda olduğu kadar doğum öncesinde de rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlar. Bunların önceden çalışılması zihin ve bedeni doğuma hazırlar. Doğum anında bedeniniz bu egzersizlere çok daha hızlı ve etkili cevap verir. Bu egzersizleri başarı ile uygulamanız, doğumda kendinize olan güveni arttıracaktır. Ayrıca bu egzersizler sizlere yaşam boyunca yardımcı olacaktır.

5. Doğum ortamınızı kendiniz ve bebeğiniz için en uygun duruma ayarlayın. Gereksiz yere rahatsız edilmeyin. Loş ışıklar seçin. Kendi müziğinizi çalın. Sık sık duş alarak rahatlayın. Gerekirse rahatlatıcı koku ve yağları da kullanabilirsiniz. Örneğin lavanta ve yasemin yağları gevşemenize yardımcı olacaktır.

6. Doğuma dinlenmiş ve zinde girmeye çalışın. Yorgun olduğunuzda beden ağrıya çok daha fazla duyarlıdır. Hamileliğinizin son günlerinde bedeninizi dinlendirin.

7. Tıbbi müdahaleler karşısındaki seçeneklerinizi önceden araştırın. Sizin için uygun olanlar nelerdir? Bu müdahalelerin art ve eksi yanlarını biliyor musunuz? Doğumda bir müdahale öncesi size danışılacak mı? Yoksa hastane rutinleri tüm gebelere uygulandığı gibi size de danışılmadan uygulanacak mı? Doğumda ilaç dışı ağrı azaltıcı tekniklerin kullanılması veya ilaçlı anestezi yöntemleri seçilmesi arsındaki tercih size bırakılmalıdır.

8. Unutmayın ki doğumda kasılmaların pozitif bir amacı vardır. Bazen sizi zorlayabilen bu kasılmalar zaten beklediğiniz bir şeydir. Tıpkı bir sporcunun yarış öncesi zorlanacağını bilmesi gibi… Kasılmalar gelir ve gider. Doğumda dinlenme süreleri, kasılma sürelerinden çok daha uzundur. Doğum doğal, normal ve sağlıklı bir mucizedir. Bebeğinize odaklandığınız ve gevşediğiniz kasılma anlarında, her şeyin çok daha kolay olacağını göreceksiniz. Rahminiz ve bebeğiniz birlikte mükemmel bir uyumla çalışacaklardır. Yeter ki izin verin.

DOĞRU NEFES ALMA VE GEVŞEMENİN ÖNEMİ

Her gün, stres içinde yaşıyoruz, bir şeylere yetişmek için çabalıyoruz,

Kendimize ne kadar zaman ayırıyoruz? Ve bu zamanda gevşeyebiliyor muyuz?

Kafamızı tam olarak boşaltabiliyor muyuz?

O strese o kadar alıştık ki bazen stresin farkında olamıyoruz.

Hayatımızdan huzuru, mutluluğu, barışı uzaklaştırıyoruz!

Stres bizi negatif bir şekilde etkiliyor ve bebeğimizi de etkiliyor.

Çünkü; rahatlık ve huzur bebeğin gelişimi için çok önemlidir.

Bebeğiniz karnınızda 9 ay nasıl yaşadıysa, doğumdan sonraki bütün hayatı da o derece etkileniyor.

Ona huzurlu ve güvenli bir yuva sağlamanın bir yolunu mutlaka bulmalıyız.Peki doğum ile ilgili yetersiz bilgi olursa, vücudumuzu tam tanımazsak ne olur?

Çevremizden gelen kötü hikayeler nedeniyle doğumla ilgili negatif hayaller devreye giriyor. Kaslarımız kasılıyor, nefesimiz kesiliyor.
Hayal ederken en kötü senaryoyu düşünüyoruz; doğum ile ilgili kötü hikayeler, korku filmleri, doğum ve hastanelerle ilgili yanlış bilgiler…
Doğum yaklaştıkça korkularımız artıyor ve sonunda istemeden bebeğimizi olumsuz bir şekilde etkiliyoruz.

Karnımız nasıl o kadar büyüyecek?
Yaşadığım şeyler normal mi?
Çok mu acı yaşayacağım?
Ne yapmam gerekecek?
Doğumun geldiğini nasıl anlayacağım?

Bütün bunlar bizi etkiliyor ve böylece gerçeklerden uzaklaşıyoruz.

Özellikle doğumda gerilen ve nefesini tutan gebelerde salgılanan stres hormonları rahime giden kan akımını azaltıyor.
Buna bir de nefesin tutulmasına bağlı olarak vücuda az oksijenin girmesi eklenince kasılmalar sırasında kaslarınız rahat çalışamıyor.
Hem doğumun ilerlemesi yavaşlıyor hem de kasılmalar sırasında hissettiğiniz ağrılar artıyor.
Yani inanılması güç te olsa doğumda ağrının başlıca sorumlusu bizleriz.

Gerginlik ve korkularımızdan kurtulmalıyız ama NASIL?

Bu aşamada tek yapmanız gereken korkularınızdan kurtulmak ve gevşemeyi öğrenmek.
Korkularınızın en büyük düşmanı bilgidir. Bilinmeyen bizi daha çok korkutur.
Bilgi geldikçe korkularınız azalır ve gerekli hazırlıklar başlar.
Bu stresten kurtulmak için nefes ve vücut gevşetme teknikleri, korku ve duygularınız üzerine çalışmalar stresten kurtulmanız için sizlere çok yardımcı olacaktır.
Gevşeme egzersizleri sayesinde kendinize odaklanmanız ve bebeğinizle bütünleşmeniz sağlanacaktır.
Gevşetme ve nefes teknikleri ile bizde bütünüyle bir gevşeme mümkün oluyor, güven hissi getiriyor, kaslarımız rahatlıyor, enerji ve kan dolaşımı düzeliyor, bünyemiz güçleniyor, sağlık artıyor, …
Daha rahat bir doğum yapmak için bedeni ve zihni hazırlıyor.

DOĞUMDA EGZERSİZİN YARARLARI NELERDİR?

1. Gebelik ve doğumda dayanıklılığı arttırır. Gebelik maraton gibidir, hazırlık gerektirir.
2. Doğum süresini kısaltır.
3. Doğum sırasında ve sonrasında oluşabilecek travmaları azaltır.
4. Gebelikle ilgili ağrıları azaltır.
5. Gebelikte aşırı kilo alımını önler, doğum sonrası kiloların çabuk verilmesini sağlar.
6. Dolaşım bozukluklarını düzelterek özellikle ayaklardaki şişlikleri azaltır.
7. Sezaryen olasılığını azaltır.
8. Anne adayları için sosyal bir ortam, dayanışma ve deneyim paylaşımı sağlar.
9. Egzersiz eğlencelidir, rahatlatır.
10. Alışkanlık kazanılırsa sağlıklı yaşama adım atılır

geri_buton