pregnant-1450316c-e1332795267289Her kadın için ilk gebelik,sırlarını ancak yavaş yavaş açığa vuran gizemli bir ülkeye yolculuk gibidir.Kaygısız bir cesaretle yola çıkın.Kimi zaman çok uzun ve zahmetli ve uzun görünse bile sürekli yeni,kolayca aşacağınız patikalar belirecek.Bu yolculukta kesin olan bir şey var: Attığınız her adım,geçirdiğiniz her hafta ve her ay sizi hedefe,bebeğinizin doğumuna biraz daha yakınlaştırır.Ama doğumla da her şey bitmez.Çünkü gelecek ayların sonu aynı zamanda sizin açınızdan yepyeni henüz tadılmamış annelik yaşamının başlangıcıdır.
1. AY
Haberiniz yok,ama karnınızda yepyeni bir bebek gelişmeye başladı.Anne olacaksınız!Sperm olgun yumurtanın içine ulaşıp onu döllediği andan itibaren anne ile babanın kalıtsal eğilimleri birbirine karışır ve eşsiz bir birey gelişmeye başlar.
2. AY
Hamilelik testi yaptırdınız pozitif çıktı.Bedeniniz değişik şikayetlere yol açan değişimi hissetmeye başladı.Endişelenmeyin,bunları hafifletmek mümkün.Embriyon sıcak amniyos sıvısın da yer çekiminden etkilenmeden yüzmektedir.Görülebilir olan kol ve bacak tomurcuklarında kısa süre sonra el ve ayak parmakları gelişecektir.İskelet de oluşmuş durumdadır.
3. AY
Tipik hamilesiniz,çikolata,turşu ve acı gibi yiyeceklere aşeriyorsunuz.Gevşeyin ve rüyalarınıza daha fazla önem verin.Embriyo ellerini üst üste koyup bacak bacak üstüne atmış rahatı yerindedir.Yüz hatları giderek belirginleşir;el ve ayak tırnakları büyümeye başlar.
4. AY
Karnınız büyümeye başladı.Vücudunuzu masajla şımartın.Yuva kurma içgüdünüzü serbest bırakın! Cenin gerinmeye ve o bükülü pozisyonu terk etmeye başlar.Bu arada iç organları gitgide geşişir ve beyin hacmi büyür.
5. AY
Bir şeyler oluyor!Nihayet bebeğinizin ilk hareketlerini hissedebiliyorsunuz.Kendinize ve ona iyi bakın.Bu evrede cenin çok uyusa da,anne onu bu ay ilk kez hissedecektir.Ayın sonuna doğru kulağını karnınıza koyan,bebeğin kalp atışlarını duyacaktır.
6. AY
Tekme tokat! Bebek güçlü jimnastik hareketleriyle ‘ben buradayım ‘ diyor.Bazı hareketler size de iyi gelecek.Düzenli bir uyuma ve uyanık kalma ritmi başlar.Cenin uyanıksa,hissedilir jimnastik egzersizleri ve artan hıçkırıklarla dikkati üzerine çekmeye çalışır.
7. AY
Şimdiye kadar kapalı olan gözler,cenin uyanıkken,açıktır;uyuduğunda tekrar kapanır.Bu arada bebek iştahla başparmağını emer.İletişim kurmaya bakın.
8. AY
Bebek büyüyor;büyüme sizin bedeniniz sayesinde gerçekleşiyor.Güç depolayın ve kendinizi doğuma hazırlamaya başlayın.Yeni çıkan saçları,uzayan tırnakları,yuvarlak hatları ve tam gelişmiş duygu organlarıyla donanmış ceninlerin çoğu artık baş aşağı döner.
9. AY
Hastane çantanızı,çocuk bezlerini,kıyafetlerini hazırlama zamanı! Bu haftalardaki enerjinizi ve iç güdünüzü bu işlere yönlendirin.Karnın içi daralmıştır.Cenin sadece yana dönebilecek kadar büyümüştür.Ama parmak uçlarına kadar ulaşmış tırnaklarıyla kendisini kaşıyabileceği kadar yer hâlâ mevcuttur.
10. AY
Mutlu olay yakında.Bebeğiniz doğmaya hazır,ama ne zaman doğacağına kendisi karar verecek.Çocuk tüm organlarıyla doğuma hazırdır.Doğum kanalından daha rahat geçebilmek için baş çanağının tepesi tam olarak kaynamamamıştır.

geri_buton