dogum-oncesi-yasamDoğum yapmak, anne olmak bir kadının hayatı boyunca yaşayabileceği en güzel olaylardan biridir. Rahat ve sağlıklı bir doğum yapmak için neler bilmeliyiz?

Doğum yapmak siz anne adayı kadar da baba adayı içinde özel bir olaydır. Doğum öncesi, doğum için hazırlanmalı, seçeneklerinizi düşünmeli ona göre kararlar vermelisiniz.

Doğum olayını kısaca anlatmak gerekirse; doğumun tam olarak nasıl başladığı bilinmiyor, ancak bebek tarafından kontrol edildiği biliniyor. Bebekten gelen bir sinyalle plasentadan doğumu başlatan bir hormon salınıyor ve rahim düzenli olarak, gittikçe artan şiddette, kasılmaya başlıyor ve doğum başlıyor.

Hamilelik döneminde rahim kısa ve güçsüz kasılmalar meydana gelir ve sizin tarafınızdan da hissedilir. Bu olaya “Braxton Hicks” kasılmaları denir. Doğum olayı başladıktan sonra kasılmaların şiddeti artar ve on beş, yirmi dakikalık aralıklarla düzenli olarak gelir. Kasılmalar ağrılıdır, kırk saniye veya daha fazla sürebilir.

Normal ve sağlıklı bir doğum altı ile on iki saat arasında aralıksız sürer. İlk doğumu yapacak anne adayları, doğal olarak daha endişeli ve sinirli olur. Daha sonraki doğumlarda daha rahat olursunuz ve daha az korkarsınız. Dolayısıyla daha kolay bir doğum yaşarsınız. Ne kadar korkarsanız doğum kadar ağrılı olur. Rahatladığınız takdirde ağrıyı kontrol edebilirsiniz.

Hamile kaldıktan sonra kendinize sormanız gereken iki temel soru vardır.
a) Bebeğinizi nerde doğurmak istiyorsunuz?
b) Nasıl bir doğum şekli istiyorsunuz?

Doğumu ağrı kesici kullanmadan yada anestezi almadan doğurmak isteyen kadınlar olduğu gibi, yüksek teknolojinin sunduğu imkânlardan yararlanmak isteyen, fetal monitörizasyonla (doktorunuzun doğmamış bebeğinizin anne karnındaki sağlık durumunu kontrol etmesinin bir yoludur) kendini güvende hisseden ve birçok anestezi seçeneğiyle rahatlayan kadınlar çoğunluktadır.

Doğum üç ana aşamadan oluşur;

1) Birinci aşama en uzun süren aşamadır. Kasılmaların başlangıcından, bebeğin başının geçebilmesi için serviksin silinmesi ve açılması sonlanır. Bu olay sekiz, on iki saat sürebilir. Açılma miktarı ebe hemşire tarafından içerden muayene ile ölçülebilir. Üç parmak açılma, üç santimdir. Tam açılma için serviks ince bir kenar olarak hissedilmelidir. Tam açılma on santim kadardır.

2) İkinci aşama, bebeğin başının serviksten itilmesi, vajinadan görülmesi ile başlar. Bebeğin doğumuyla sonlanır. Kasılmalar şimdi çok güçlüdür, bebeği itmenize yardımcı olur. Ikınmamızın en etkili olduğu aşama budur.

3) Üçüncü aşama, bebeğin doğumuyla başlar, plasentanın ayrılmasıyla sonlanır. Bu aşama uyluğunuza yapılan ergometrin ile hızlandırılır. Dört, beş dakika sonra rahim yeniden kasılmaya başlar. Plasentanın ayrılmasına yardımcı olmak için ebe hemşire göbek kordonundan hafifçe çekerken, aynı zamanda karnınıza aşağı yukarı bastırır. Plasenta vajinaya geldiğinde yeniden ıkınma isteği duyarsınız ve plasenta dışarı çıkar. Böylece doğum olayı tamamlanmış olur.

geri_buton